ZASADY GRY W 14/1

 

Oprócz wymienionych poni¿ej przepisów, w pozosta³ych przypadkach maj± zastosowanie ogólne przepisy gry w bilard kieszeniowy.

1. OGÓLNY CEL GRY
Gra w 14/1 polega na ka¿dorazowej deklaracji wbijanej bili i ³uzy, do której bila zostanie wbita. Procedura ta jest kontynuowana przez zawodnika, dopóki nie pope³ni on faulu lub chybi zapowiedzian± bil± do zadeklarowanej ³uzy. Za ka¿dy prawid³owo wykonany strza³ zakoñczony wbiciem okre¶lonej bili do okre¶lonej ³uzy, zawodnik nagradzany jest jednym punktem. Zawodnik mo¿e wbijaæ 14 kolejnych bil. Natomiast przed wbiciem ostatniej bili pozosta³ej na stole nale¿y umie¶ciæ na stole z powrotem 14 pozosta³ych bil tak, jak przy rozpoczêciu gry, z tym, ¿e szczyt trójk±ta pozostaje wolny. Zawodnik usi³uje umie¶ciæ w ³uzie ostatni± bilê pozosta³± z poprzedniego trójk±ta tak, aby jednocze¶nie rozbiæ pozosta³e bile i móc dalej kontynuowaæ grê. Zawodnik, który zgromadzi wcze¶niej okre¶lon± liczbê punktów (zwykle 150 punktów w grach wielkoturniejowych lub uzgodnion± ilo¶æ w zwyk³ych spotkaniach) ni¿ jego przeciwnik, wygrywa partiê.

2. LICZBA ZAWODNIKÓW
Dwóch graj±cych lub dwie dru¿yny.

3. STOSOWANE BILE
Standardowy zestaw bil numerowanych od 1 do 15 plus bia³a bila rozgrywaj±ca.

4. POCZ¡TKOWE ROZMIESZCZENIE BIL
Jest to standardowe rozmieszczenie w kszta³cie trójk±ta ze szczytow± bil± w punkcie g³ównym sto³u, bila nr 1 w prawym wierzcho³ku przy podstawie trójk±ta, a bila nr 5 w lewym wierzcho³ku przy podstawie trójk±ta. Pozosta³e bile s± rozmieszczone dowolnie i musz± ¶ci¶le przylegaæ do siebie.

5. PUNKTACJA
Ka¿da bila wbita prawid³owo liczona jest jako 1 punkt dla zawodnika.

6. ROZBICIE OTWIERAJ¡CE
Zawodnik rozpoczynaj±cy musi:
-  wyznaczyæ bilê i ³uzê do wbicia tej bili lub j± wbiæ lub
- spowodowaæ aby bia³a bila zetknê³a siê z numerowan± bil±, a pó¼niej z band±, jak i spowodowa³a zetkniêcie siê dwóch numerowanych bil z band±.
Niespe³nienie przynajmniej jednego z tych warunków traktuje siê jako z³amanie wymogów rozpoczêcia gry. Powy¿sze - naruszenie karane jest ujêciem dwóch punktów zawodnikowi. Ponadto przeciwnik ma wybór:
zaakceptowaæ sytuacjê na stole i kontynuowaæ grê z pozycji, w jakiej zatrzyma³y siê bile lub
za¿±daæ ponownego u³o¿enia bil do rozbicia i ponownego rozpoczêcia gry przez poprzednika.
Wybrany sposób nale¿y powtarzaæ a¿ zostan± spe³nione wszystkie wymogi rozbicia otwieraj±cego lub przeciwnik zaakceptuje sytuacjê na stole po z³ym rozbiciu lub zawodnik otwieraj±cy pope³ni faul. Przepis odno¶nie trzech kolejnych fauli nie ma tutaj zastosowania. Je¶li natomiast po prawid³owym rozbiciu bia³a bila wpadnie do ³uzy, to nastêpuje faul i zawodnik zostaje ukarany jednym punktem ujemnym wed³ug przepisów o trzech kolejnych faulach. Przeciwnik wchodz±cy do gry jest nagradzany mo¿liwo¶ci± wykonania uderzenia z bia³± bil± w rêku sprzed linii bazy, a pozosta³e bile pozostaj± na swoich miejscach.

Je¿eli natomiast po nieprawid³owym rozbiciu bia³a bila wpadnie do ³uzy, to nastêpuje faul i zawodnik zostaje ukarany jednym punktem ujemnym wed³ug przepisów o trzech kolejnych faulach.

7. PRZEPISY DOTYCZ¡CE GRY
      7.1. Poprawnie wbita bila uprawnia zawodnika do kontynuowania gry przy stole, dopóki nie chybi zadeklarowan± bil± do ³uzy lub pope³ni faul w czasie uderzenia. Zawodnik mo¿e wybraæ do wbicia dowoln± bilê, ale przed oddaniem strza³u musi j± wskazaæ, jak i ³uzê, do której bêdzie wbita. Nie musi natomiast deklarowaæ takich detali, jak wykonanie mu¶niêæ, karamboli, uderzeñ kombinowanych zagrywek od bandy (prawid³owo wykonanych). Ka¿da dodatkowo, prawid³owo wbita bila jest zaliczana jako jeden dodatkowy punkt dla zawodnika.
      7.2. Podczas wszystkich uderzeñ zawodnik musi doprowadziæ do zetkniêcia bia³ej bili rozgrywaj±cej z numerowan± i
- wbiæ j± do ³uzy albo
- doprowadziæ do zetkniêcia siê bia³ej bili lub jednej z numerowanych z band±.
Niespe³nienie którego¶ z tych warunków uwa¿ane jest za faul.
       7.3.Gdy czterna¶cie bil z trójk±ta zostanie wbitych i na stole pozostanie ostatnia piêtnasta bila i bila bia³a,gra zostaje zatrzymana. Bila piêtnasta pozostaje bez zmiany na stole, pozosta³ych 14 bil ustawia siê w trójk±t do rozbicia, bez bili piêtnastej na jego szczycie (wolny punkt bazowy trójk±ta). Zawodnik mo¿e wtedy normalnie wbiæ bilê piêtnast± do ³uzy w ten sposób, ¿e bia³a bila rozbije ustawiony trójk±t bil i rozproszy bile, umo¿liwiaj±c kontynuacjê gry. Jednak¿e zawodnik nie musi uderzyæ bili piêtnastej, mo¿e uderzyæ dowoln± bilê.
      7.4. Zawodnik mo¿e zadeklarowaæ "bezpieczne" zagranie dla celów defensywnych, co jest dopuszczalne przy spe³nieniu wszystkich dotycz±cych przepisów. Kolejka zawodnika koñczy siê po "bezpiecznej" zagrywce, a wbite bile nie s± zaliczane i s± umieszczone ponownie na stole.
      7.5. Zawodnik nie mo¿e chwytaæ, dotykaæ lub w jakikolwiek sposób wp³ywaæ na ruch bia³ej bili po oddaniu strza³u (w³±czaj±c w to w³o¿enie rêki do ³uzy i z³apanie wpadaj±cej tam bili). W takim przypadku zostaje on obwiniony o rozmy¶lny faul i ukarany jednym punktem ujemnym za faul plus piêtnastoma punktami ujemnymi za premedytacjê, czyli w sumie szesnastoma punktami ujemnymi. Przeciwnik, dochodz±cy wtedy do gry, mo¿e wybraæ
  -uznanie zaistnia³ej sytuacji na stole i kontynuacjê gry z bia³± bil± w rêku, z dowolnego miejsca sprzed linii bazy lub
  -ponowne u³o¿enie 15 bil w trójk±t do rozbicia i zlecenie zawodnikowi fauluj±cemu dokonania rozbicia z zachowaniem wszystkich stosownych przepisów.

  7.6. Gdy bila piêtnasta (nie wbita) i/lub bia³a bila rozgrywaj±ca znajduj± siê w miejscu uniemo¿liwiaj±cym u³o¿enie trójk±ta do ponownego rozbicia, nale¿y wtedy skorzystaæ z poni¿szego diagramu, informuj±cego o poprawnym rozmieszczeniu bil. Obszary zakre¶lone stosuj± siê do sytuacji, gdy obie omawiane bile nie koliduj± z poprawnymi przebiegami gry i pozostaj± na swoich miejscach.

UWAGA!

W diagramie oznaczenie "bila nr 15'' oznacza ostatni± piêtnast± bilê, która pozosta³a na stole.

 

Bia³a bila

Na polu trójk±ta.

Nie na polu trójk±ta.
Nie na punkcie bazy.

Na punkcie bazy.

Bila nr 15

Na polu trójk±ta.

Bila nr 15: punkt g³ówny
Bila bia³a: baza

Bila nr 15: punkt bazy
Bila bia³a: pozostaje

Bila nr 15: punkt centralny
Bila bia³a: pozostaje

Wbita do ³uzy.

Bila nr 15: punkt g³ówny
Bila bia³a: baza

Bila nr 15: punkt g³ówny
Bila bia³a: pozostaje

Bila nr 15: punkt g³ówny
Bila bia³a: pozostaje

Na bazie.

Bila nr 15: pozostaje
Bila bia³a: punkt bazy

 

 

Nie na bazie.
Nie na polu trójk±ta.

Bila nr 15: pozostaje
Bila bia³a: baza

 

 

Na punkcie bazy.

Bila nr 15: pozostaje
Bila bia³a: punkt centralny

 

 

     7.7. Gdy zawodnik dochodzi do gry z bia³± bil± w rêku do rozegrania sprzed linii bazy, to bila numerowana, bêd±ca najbli¿ej linii bazy mo¿e byæ na jego ¿yczenie umieszczona w punkcie g³ównym sto³u.

8. NIEPOPRAWNIE WBITE BILE
      Brak kary. Ponowne umieszczenie tych bil na stole.

9. BILE NUMEROWANE WYBITE POZA STÓ£
      Takie uderzenie jest faulem. Ka¿da wybita bila jest ponownie umieszczana na stole, gdy pozosta³e zakoñcz± swój ruch.

10. BIA£A BILA WBITA DO £UZY LUB POZA STO£EM
      Wtedy przeciwnik wchodzi do gry z bia³± bil± w rêku i oddaje strza³ sprzed linii bazy, je¶li przepisy pkt. 7.2, 7.5 lub 12 "14/1" nie narzucaj± innego trybu postêpowania.

11. KARY ZA FAULE
      Jeden punkt odejmowany jest za ka¿dy faul. UWAGA: surowsze kary stosowane s± za rozmy¶lne faule (wed³ug punktu 7.5 "14/1") lub trzy kolejne faule (wed³ug punktu 12 "14/1" poni¿ej). Dochodz±cy do gry przeciwnik musi zaakceptowaæ uk³ad bil na stole, chyba ¿e bia³a bila zosta³a wbita do ³uzy lub wybita poza stó³, pope³niany zosta³ rozmy¶lny faul lub trzeci kolejny faul.

12. KARA ZA TRZY KOLEJNE FAULE
      Gdy zawodnik pope³ni faul jest ukarany jednym punktem ujemnym (lub wiêcej, jak zosta³o uzgodnione) a sêdzia punktowy notuje i sygnalizuje faul zawodnika. Faul obci±¿a konto zawodnika do czasu wykonania przez niego prawid³owego strza³u, zakoñczonego wbiciem zadeklarowanej bili do ³uzy lub wykona prawid³owo "bezpieczne" zagranie. W przeciwnym wypadku zaliczane s± kolejne faule, a przy trzecim kolejnym faulu dodatkowo odejmuje siê 15 punktów karnych, co równocze¶nie likwiduje zapisy o pope³nionych faulach. Wszystkie bile s± wtedy u³o¿one w trójk±t do rozbicia, a zawodnik fauluj±cy dokonuje rozbicia wed³ug regu³ rozbicia otwieraj±cego grê. Nale¿y podkre¶liæ, ¿e trzy kolejne faule musz± byæ pope³nione w trzech kolejnych strza³ach, a nie w trzech kolejnych podej¶ciach, tj. je¿eli w trzech kolejnych podej¶ciach pope³niono trzy faule, rozdzielone przynajmniej jednym poprawnym strza³em z wbiciem bili do ³uzy, który kasuje poprzednie faule.

13. PUNKTACJA
      W wyniku zastosowania ujemnych punktów karnych, zawodnik mo¿e uzyskaæ ujemn± punktacjê ca³kowit±, np. "minus jeden", "minus dwa", "minus piêtna¶cie", czyli je¶li np. zawodnik wygrywaj±cy zgromadzi 150 punktów dodatnich, a jego przeciwnik np. dwa punkty ujemne, wynik spotkania wyniesie wtedy 150 do -2. Je¿eli zawodnik pope³ni faul, nie umieszczaj±c po strzale bili w ³uzie, karny punkt ujemny bêdzie odjêty od jego rezultatu punktowego sprzed danej zagrywki. Gdy zawodnik sfauluje i umie¶ci bilê w ³uzie w czasie jednego strza³u, wbita bila bêdzie umieszczana ponownie na stole i nie zaliczona do punktacji, a za faul od liczby punktów sprzed danej zagywki odejmuje siê punkt karny.

 

14. NIEROSTRZYGNIÊTA GRA REMISOWA
Je¶li sêdzia zaobserwuje sytuacjê, w której ¿aden z graczy nie d±¿y bezpo¶rednio do wygrania partii, powinien podj±æ i og³osiæ decyzjê o limicie trzech kolejnych podej¶æ dla ka¿dego z przeciwników,. Po ich wykonaniu, je¶li sêdzia nadal uwa¿a, ¿e podejmowane przez graczy wysi³ki nie s± wystarczaj±ce do osi±gniêcia rozwi±zania- og³osi partiê jako patow± i zarz±dzi jej powtórzenie. Zapis punktowy pozostaje z sytuacji zastanej na stole a zawodnicy przeprowadzaj± walkê o rozbicie.